Ağ Mimarileri Ve Sistemleri Bölüm 1

0
104

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makale serimizde, sizlere ağ yapıları ve mimarileri hakkında ki bilgilerimi paylaşacağım. Umarım faydalı olur.

1. Giriş
Günümüz teknolojilerinin bu zamana gelmesinde ki en büyük etken, kullanıcıların yani biz teknoloji tüketicilerinin yaşamı daha kolay yaşayabilme ve rahata olan açlığından kaynaklanmaktadır. Her geçen gün yeni yeni teknolojilerin piyasaya girdiği günümüzde, teknolojinin yaşayabilmesi, faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gerekli duyulan en önemli yapı taşlarından bir unsuru teknoloji alt yapısıdır. Bilişim Teknolojilerinde (BT) kullanılan alt yapıların başında iletişimi sağlayan fiziksel iletim cihazları ve kabloları yer almaktadır. Gerek aynı kara üzerinde, gerekse de denizaşırı ülkerin birbirleriyle iletişimlerinde karasal kablolama ya da uydu iletişim alt yapıları kullanılmaktadır. Şimdi sırasıyla iletişimin sağlanmasında kullanılan fiziksel üniteleri ele alacağım.
2. İletişim Alt Yapıları:
Verinin bir yerden başka bir yere, kesintisiz ve kayıpsız bir şekilde iletilmesini sağlayan en temel teknoloji ürünlerinin başında kablolar yer alır. Kablolar teknoloji her ne kadar gelişse de, iletişimde olmazsa olmaz ürünlerin başında yer alır. Zamanımızda kablosuz iletişim teknoljilerinin gelişmesi hızlıca artmaktadır. Ayrıca kullanım bakımında hem rahat hemde mobil anlamda kullanışlıdır. Fakat kalosuz iletim her dalda ve yerde kullanılamamaktadır. Sebebi ise hem pahalı olması hemde veri iletimde kesinti ve kayıplara sebep olmaktadır. Kablo her zaman ucuz ve veri kayıplarında çok az sıkıntılar yaşatmaktadır. Tek dejavantajı, kurulumunun zaman ve işçilik istemesidir. Şimdi sırasıyla bilişim iletişiminde sıklıkla kullanılan kablolar inceleyeceğiz.
2.1. Bakır Kablolar:
En bilinen ve en sık kulllanılan kablo çeşididir. En basit anlamda, aynı ortamdaki iki bilgisayarın birbirine bağlanması amacıyla kullanılan ve en yaygın kullanılanılanınıdır. Az sayıdaki bilgisayarların birbirine bağlanmasında kurulumları kolay ve ucuzdur, fakat sayıca fazla bilgisayar, laboratuarlar gibi cihazların birbirlerine bağlanmasında kurulumları maliyetli ve zaman alan bir işlemdir. Ancak kablosuz iletişime nazaran veri kayıpları çok az yaşanır.
Bakır kablolarında kendi içlerinde farklı türleri vardır. Her biri kullanım alanına göre üretilmiştir. Bunların başında yerel ortamdaki bilgisayarları birbirine bağlanamak için en sık kullanılan türü “U Tipi Cat5e” olanınıdır.
2.2. Fiber Optik Kablolar
Tamamiyle cam teknolojisi kullanılan, veriyi elektrik şiddetine göre değil, ışık şiddetine göre iletilmesini sağlar. Fiber kablo ile internete giderilmek veya verinin nasıl iletildiği birçok insan tarafından bilinmemektedir. Öncelikle fiber kablo teknolojisi hakkında bahsedelim;
Fiber teknolojisi, diğer teknolojilerin aksine ışığı iletmek için kullanılır. Herşeyden önce veri, başka cihazlarla ışığa dönüşür, fiber kablolarla çok uzaklara iletilir ve en sonunda, iletilen ışık yeniden başka cihazlarla veriye dönüşerek işlenir.
ağ ile ilgili görsel sonucu
Fiber kablolar, kullanım alanlarına ve mekânlarına göre farklılıklar gösterirler. Örneğin, deniz içerisinden başka adaya veri iletiminde kullanılan fiber kablolar, tek bir adet değil damar niteliğinde yani demet fiber kullanılır. Ayrıca suya, darbeye dayanıklı kalın, çelik korumalı sert fiberler kullanılır. Sebebi ise hem yedek, hem bir fiberden farklı verilerin aynı anda iletilmesi hem de, her türlü dıştan gelebilecek etkilere dayanıklı olması içindir. Şayet bir oda içerisinde, kabin içerisinde ana bilgisayar bağlantısında kullanılacaksa, fiber kordon yani korumasız, esnek ve sadece bir adet fiber kullanılır. Fiber kabloların kullanılmasında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, kablosunun elektrik kablosu gibi bükülemeyeceği, eğer bükülmesi gerekiyorsa da, mesela köşelerden dönmesi gibi, o zaman oval bir çapta kablonun bükülmesi şarttır. Çünkü keskin dönüş hem verinin iletilmesini zorlaştırır, hem de kırılma riskiyle başbaşa bırakır.
Fiber kablolar, kendi içlerinde ikiye ayrılır. Bunlar; cam fiber ve plastik fiberlerdir. Cam fiber en iyi performansı sağlarlar. Plastik fiberler ise yine kendi içlerinde ikiye ayrılırlar, plastik kaplı silisyum fiberler ve plastik fiberlerdir. Aralarında ki fark ise, plastik kaplı silisyum fiberlerin de cam nüveye sahip olmalarıdır. En ucuz fiber kablo ise, plastik fiberlerdir. Tamamiyle plastikten imal edilmişlerdir. Fiyat olarakta çok ucuzdurlar.
Fiber kablolar single mode ve multi mode olarak iki yapıya sahiplerdir. Kullanılacak mesafeye göre hangi yapı uygunsa o fiber kablo kullanılır. Single mode yani tek modlu fiberler 200 metre üzerinde ki mesafelerde kullanılır. Daha kısa alanlarda ise multi mode yani çoklu modlu fiberler kullanılır.
Fiber kabloların kullanım amaçları arasında, iki veya daha fazla ana sistemleri ve uzak mesafelerde ki sistemleri birbirlerine bağlamak, veri iletişimi sağlarlar. Geçtiğimiz yıllarda, fiber kablolar, devlet nezninde ki sistemlerlerde, büyük kıtalar arası iletişimde ve askeriye gibi anlık iletişimlerde kullanılırdı. Günümüzde ise artık tek bir bilgisayar için bile fiber kablo teknolojisi kullanılmaktadır. Buna verebileceğimiz en temel ve belirgin örnek, fiber internet teknolojisidir. Evimizde internete girmek için telefon hattı veya uydu (kablonet) kullanılabileceği gibi fiber hattıda kullanılabilir duruma gelmiştir. Henüz ülkemizde kullanım alanı geniş olmamasına rağmen, görülen taleplerin gelecekte fiber internet teknolojisinin kullanımının hızlıca artacağı öngörülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here