Ağ Mimarileri Ve Sistemleri Bölüm 2

0
38
  • Kablosuz İletişim

Bu teknoloji, kabloların kullanılmadığı, tamamiyle radyo frekansı veya ışığın havadan iletilmesiyle gerçekleşen bir teknolojidir. Günümüzde kullanılan artık tüm teknolojiler, özellikle de mobil teknolojiler hem yaşamı kolaylaştırmak hem de mekân, alan, sınır tanımadan veri iletişimini sağlamaya yöneliktir.

Kablosuz iletişim her ne kadar da, kablolu iletişime bir alternatif olsada, gerek hız gerekse maliyet bakımından daha düşük kalmaktadır. Yalnız işçilik yani kurulumu kabloluya göre daha basit ve ucuzdur. Kullanım amaçları arasında, günümüzde herkesin dizüstü bilgisayarı ve taşınabilir cep bilgisayarlarının olduğu düşünülürse, kablosuz iletişim teknolojisi kullanımı uygun gözükür. Yani, taşınabilir cihazlarda kablosuz teknoloji kullanılması daha uygundur. Buna bir örnek, büyük alışveriş mezlerinde, hem alışveriş hemde gezmeye gelen kişilerin yanlarında getirmiş oldukları bilgisayarlarından, mobil cihazlarından internete çıkabilmelerine olanak sağlamak için kablosuz teknolojiler kullanılır.  Kullanım yerleri olarak, okul, üniversite kampüs alanlarında, alışveriş merkezleri, büyük binalar örnek verilebilir.

  • Mikrodalga

Işık hızında hareket eden, çok kısa dalga boyuna sahip elektromanyetik enerjidir. Mikrodalganın frekans boyutları 1 mm. ile 1 metre arasında değişirler. Frekansları ise 300 ile 300.000 Mhz. Arasında değişmektedir. Kullanım alanları arasında radarlar, mikrodalga fırınlar, cep telefonları, kablosuz internet erişimleri, bluetooth kulaklıklar, güvenlik sistemleri örnek verilebilebilir.

  • Radyo Frekansı

Radyo Frekansı (RF), temelde 3 Hz. ile 30 GHz. aralığında ki frekanslara verilen genel bir isimdir.
Kullanım alanları arasında televizyon ve radyo yayınları örnek verilebilir. Ama aslına bakacak olursak, radyo frekansı kablosuz tüm iletişimlerde, cihazlarda kullanılmaktadır.

RF, frekanslarına göre kendi içinde isimlere ayrılmıştır. En belirgin bilinenleri, VHF, UHF, AM, FM örnek verilebilir.

  • Kızılötesi Işınlar

ağ ile ilgili görsel sonucu

İngilizcede ki adı Infrared Data Association (IrDA) olan kızılötesi iletişim teknolojisi, görülmeyen,  kırmızı ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip bir teknolojidir. Kullanımı çok eskilere ikinci dünya savaşına kadar dayanmaktadır. Aslına bakacak olunursa, insanlık yaşına göre kısa bir zaman dilimine denk gelmektedir. Bu teknoloji günümüzde çoğunlukla cihazların kumanlarında kullanılmaya devam etmektedir. Bu teknolojiye göre iki cihazın birbirini görmesi şartı vardır. Yani önünde bir engel varsa, sinyal yani ışık ulaşamayacağı için çalışmaz. Ayrıca, kızılötesi alıcı ve vericinin birbirlerini en az 30 derecelik bir açıdan görüyor olmalılardır. Ayrıca mesafe sorunuda yaşanmaktadır. Bu mesafe hem cihaz hemde enerji kaynağına göre değişmektedir. Ama 2 metre ile 5 metre üst mesafe sınırları olabilmektedir. Bu de bize bu teknolojinin ne kadar limitli bir kullanıma sahip olduğunu göstermektedir. IrDA, dalga boyları, 0,8 mikron ile 1000 mikron arasında değişir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here