Ağ Mimarileri Ve Sistemleri Bölüm 8

0
26
 1. Diğer İletişim Ağ Yapıları

Ağ teknolojilerin hızlıca gelişmesi ve coğrafi olarak genişlemesi, yeni yeni topolojilerin ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayan etmenler arasında yer alır. İlk ağ topolojilerin kullanılmaya başladığı yıllarda, o zamanlar teknoloji üreten uzmanların sadece yerel alanlarda çalışmalara gittikleri ve bu yolda da projelerini küçük boyutlarda yapmışlardır. Fakat geçen yıllar boyunca, arkaya baktığımızda, ağ teknolojilerinde hiçte şakaya alınmayacak büyük çaplı gelişmeler olmuştur. Buda bize iletişimin ne denli bir ihtiyaç olduğunu gösterir kanıttadır.

LAN (Yerel Alan Ağı) aslında bakılırsa, tüm ağ topolojilerinin temel dayanağıdır. Çünkü her ağ teknolojileri, LAN teknolojilerin birleşimlerinden meydana gelmektedir. İnternetide binlerce hatta milyonlarca ağların birleşiminden meydana geldiğini düşünecek olursak, mantıksal yapılandırmaların zamanla ileride büyük fiziksel yapılandırmaların oluşumuna olumlu yönde bir etken olduğunu düşünebiliriz. Bu su götürmez bir gerçek olmakla birlikte, ülkemizin dünya teknolojileri karşısında bir eşleştirme, kıyaslamasını yaparsak, özelliklede tam anmalıyla teknoloji üreten bir ülke olmamamıza rağmen, hemen hemen yakın olarak görebiliriz. Bunun en büyük sebepleri arasında, ülke insanları olarak teknolojiye olan ilgi ve isteklerimizdir. Bildiğiniz üzere, bir şeyin gelişip büyümesi için, bizlerin onu çok istemesi yani talep durumunda fazlaca arzı talep etmemizdir. Sevindirici bir gelişme olarak bu durum, bizleri büyük umutlara ve hayallere götürmektedir. Benim inancım, ülkemizinde çok yakın bir süre içerisinde, teknoloji üreten hatta teknoloji satan bir üs olacağıdır. Bu hem yazılımsal hemde diğer tüm teknolojilerde kendini gösterecektir.

Konumuza geri dönecek olursak, ağ teknolojilerinde en sık kullanılanları ve yeni gelişimleri sizlere sırasıyla gerekli bilgilerini sunacağım.

ağ ile ilgili görsel sonucu

 • MAN (Metropolian Area Networks)

Bu ağlar LAN (Yerel Alan Ağı)ın daha gelişmiş halidir. Çoğunlukla büyük şirketlerde ve geniş alana dağılmış yerlerde, özelliklede üniversite kampüslerinde kullanılmaktadır. Bu ağlar LAN’lara nispeten daha büyük oldukları için, 5-50km. alanlarda ki bilgisayarların çalıştırılması ve birbirlerina aynı ağ üzerinde konuşturulmaları için kullanılmaktadır.

 

 

 • WAN (Wide Area Networks)

Ekonomisi gelişen ülkelerin, çalışan şirketleride zamanla gelişip, kendilerine bağlı yeni yeni şubeler açmaktalar ve hizmet alanlarını genişletmektedirler. Geniş Alan Ağı adı verilen bu tür ağ teknolojisi, LAN yapıya göre daha yavaştır. Çünkü alanın daha geniş olması, veri iletiminin de yavaş hareket etmesine sebebiyet verir. Fakat bu sorun kullanılan kabloların daha iletken oluşu yer yer fiber optik kabloların kullanılması ayrıca da kullanılan aktif ve pasif cihazların daha hızlı sistemleri destekleyişi, bu tür sorunları zamanla gidermektedir. Örnek vererek devam edelim, T1 bağlantısı ile 1.5Mbps iletişim hızı sağlanırken, benzer yapının LAN teknoloji ortamında ki hızı 100Mbps. hızlarına kadar artmaktadır.

Ayrıca yönetici niteliğinde olmayıpta, WAN yapısına bağlanılmasına Branch Office(şube ofis) adı verilmektedir. Bundaki maksimum bağlantı sayısı 10 bilgisayardır.

 • CAN (Campus Area Networks)

Yapısal olarak MAN yapıya benzemektedir. Belirli bir coğrafi bölgelerin yerel ağlarla bağlandığı ağlara verilen isimdir. Adından da anlaşılacağı üzere kampüs niteliğine sahip alanlarda, özellikle de üniversitelerde kullanılır. MAN ile aralarında ki farkı, CAN çoğunlukla kurumsal, devlet niteliğinde kullanılır.

 • PAN (Personal Area Networks)

Adından da anlaşılacağı üzere, daha çok kişisel, ufak çaplı ağlara söylenir. Bu, aynı ortamda ki bilgisayar, telefon, yazıcı gibi cihazların birbirine bağlı bulunduğu ağdır. Bu cihazlar söz konusu kişiye ait olabilir veya olmayabilir. PAN’ ın menzili bir kaç metredir.  Kişisel cihazların USB ve Firewire gibi veri yollarıyla kablolu veya kablosuz kurulabilir. Kablosuz bağlantılara ise WirelessPan adı verilmektedir. Bunlar arasına kızılötesi, bluetooth gibi bağlantılar girer.

 • DAN (Desk Area Networks)

Diğer ağ teknolojilerinin aksine, DAN (Masaüstü Alan Ağı) adı altında, çoğunlukla, multimedia sistemlerinde, bir çok cihazın birbirine bağlantılarında kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak, bilgisayar, ses yükseltme cihazı (anfi), güvenlik kamerası gibi cihazların birbirine bağlantılarıdır.

Ä°lgili resim

 • WLAN (Wireless Local Area Networks)

Bilinen tüm ağların aksine, beklide günümüzde en çok kullanılanı ve tercih edilenleri arasında, kablosuz yerel alan ağları yer alır. Özellikle, teknolojinin hızlı gelişme göstermesi, hem mobil cihazların çok tercih edilmesi, hem de kullanıcıların bağımsız alanlarda teknoloji kullanma istemleri için ideal olan kablosuz iletişimler yer alır.  Bunların arasında, dizüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, cep bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar vb. sayabileceğimiz kablosuz iletişim imkânı sağlarlar. Kullanım açısında bakacak olursak, bu duruma uygun birçok örnek verilebilir. En basit anlatımla, evimize gelen ADSL internet hattımızı, kablosuz modem cihazına bağlar ve istediğimiz kadar dizüstü bilgisayar, yazıcı ve mobil cihazları birbirlerini görecek şekilde küçük bir ağ oluşturabilir ve konuşturabiliriz. Dediğim gibi günümüzde en çok rağbet gören teknolojiler arasında yerini almış bulunmaktadır. Ayrıca zaman ilerledikçe de kablosuz özgürlüğe olan talep artacaktır. Bunun en basit göstergesi, her geçen gün piyasaya çıkan mobil cihazlardır.

Kablosuz yerel alan ağının hayatımıza katmış olduğu sayısız özellikleri mevcuttur. Bunlar;

 • İnternete bağlanma ve dosya transferi
 • Uzaktan ofis bağlantısı ve şirket içi ağa bağlantı
 • Mobil cihazlarıyla, bilgisayar arasında ki eş güdümleme
 • Çevirim içi oyun oynama imkânı
 • Anlık mesajlaşma imkânı

Kablosuz yerel ağa bağlantı yapılabilmenin de kendi çapında bazı kuralları vardır. Bunlar arasında en öne çıkanı, mesafe zorunluluğudur. Bu mesafe teorik olarak 100 metre gibi bir uzaklığı destekler. Fakat yeni çıkan cihazlar bu uzaklığı zorlar şekildedir. Ayrıca iki cihaz arasında da engellerin bulunup bulunmaması (kapı, duvar, bina vs.) iletişimin sağlığı açısından önemli bir etkendir.

Peki, bu WLAN teknolojisi nasıl çalışır veya nasıl faydalanırız. Ne gibi kriterlerin yerine getirilmesi gereklidir. Öncelikle kablosuz iletişimin gerçekleşebilmesi için bir alıcı ve vericiye ihtiyaç vardır. Ayrıca şebeke olarak destekleyen “hotspot” adı altında bir alana ihtiyaç duyulur. İletişimin güvenliliği açısından oturum açılış ve bağlantı şifrelerinin tanımlanması ve girilmesi gerekmektedir.  WLAN yapısı IEEE 802,1 teknolojisini desteklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here