E-ticaretle 60 milyar lira harcadık

0
29

Türkiye’de e-ticaret toplam cirosu açısından dünyanın gelişmiş ülkelerin ardında kalsa da her ay açıkladığı verilerle kendisini aşarak gelişmesini devam ettiriyor. Toplam pazar büyüklüğü yıllık yüzde 31 artarak, 2018’de 60 milyar lira oldu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda özellikle KOBİ’lerin iş yetkinliği, kurumsallaşması, markalaşması ve dijitalleşmesi için etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.

“KOBİ’LERE ÖNEM VERİYORUZ, DİJİTALLEŞMEYİ ÇALIŞMAMIZIN ODAĞINA ALDIK”

Turan, “KOBİ’lerin daha çok teknolojiyi kullanıp, daha çok nitelikli insan kaynağını çekip, markalı üretim yaparak, ihracatını artırmamız gerekiyor. Çünkü gerçekten ekonominin bel kemiği KOBİ’lerdir. KOBİ’lerin özellikle uluslararası arenada rekabet gücünü artırmamız lazım. Son iki yıldır, önümüzdeki dönemde odağımıza dijitalleşmeyi aldık.” diye konuştu.

E-İHRACATTA 2020 YILINA KADAR YÜZDE 12 BÜYÜME BEKLENİYOR

Turan, günümüzde iş modellerinin değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Dijitalleşen dünyada ekonominin itici gücü artık e-ticaret ve e-ihracat. Türkiye’de e-ticaretin toplam pazar büyüklüğü, yıllık ortalama yüzde 31’lik artış kaydediyor. 2018 yılında yüzde 42 büyüme kaydeden pazar, 60 milyar liralık hacme ulaştı. 60 milyar liralık e-ticaret satış hacmine sahip ülkemizde, 2020 yılına kadar e-ihracatta da yüzde 12’lik büyüme gerçekleşmesi bekleniyor. 2018’de 2.8 trilyon doları aşan global e-ticaret satış hacminin de 2020 yılına kadar 3.4 trilyon doları bulacağı öngörülüyor.”

“YENİ KUŞAKLARIN E-TİCARETE YÖNELMESİYLE CİRO ARTACAK”

Türkiye’nin dijitalleşmeyi genç nüfusuyla kolaylıkla başarabileceğini ifade eden Turan, “Ülkemizde yeni jenerasyonla, yeni kuşakla özelikle e-ticaret payı gittikçe artıyor. Türkiye’de e-ticaretin perakende satıştan aldığı toplam pay yüzde 4 mertebelerinde. Dünyada ise yaklaşık yüzde 10 civarlarında. Ülkemiz bu konuda genç ve dinamik olduğu için gelişimlere çok uygun. Çok çabuk adapte olup, dünya ortalamalarını yakalayabileceğimizi tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DİJİTALE YATIRIM YAPACAK”

Turan, e-ticaretin her geçen gün daha çok yaygınlaştığını belirterek, bazı sektörlerde firmaların mağaza açacağına dijitale yatırım yaptığını, bunların başında da perakende sektörünün geldiğini anlattı.

“E-TİCARETLE BİRLİKTE E-İHRACATA DA ODAKLANILMALI”

Sadece e-ticarete değil e-ihracata da odaklanılması gerektiğine işaret eden Turan, “Yüksek teknolojiyi, Ar-Ge’yi kullanıp, nitelikli insan kaynağını artırıp, markalı üretim yapıp ihraç etmemiz lazım. Afyon’da üretim yapıp, Amsterdam’a, Norveç’e çok rahat ürün satabilecek noktaya gelmemiz gerekiyor.” dedi.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here