İnterneti Güvenli Hale Getirmek

0
28

İnterneti Güvenli Hale Getirmek :

Çocuklarımızın evimizde, okulda sakıncalı sayfalardan, tehlikelerden ve bilgisayarımızın hızının düşmemesi için yapılması gereken ayarlara kısaca değineceğiz. İnterneti Güvenli Hale Getirmek için makaleyi sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

Aşağıdakiler farklı seviyede güvenlik sağlayan öneriler.

1) Internet Explorer ayarlarını değiştirin

Çoğu durumda Internet Explorer’da tıkladığınız ve kaydettiğiniz değişikleri geri almak, çocuklarınıza bir Google araması uzaklığındadır, ama ilk savunma hattı bu olabilir. Microsoft Windows ve Internet Explorer 5.5 veya üstü kullanan bir bilgisayara sahip olduğunuzu varsayıyorum.

1. Internet Explorer’ı açın
2. Ayarlar’ı tıklayın
3. Internet Seçenekleri’ni tıklayın
4. İçerik sekmesini tıklayın
5. İçerik Danışmanı bölümünde Etkinleştir’i tıklayın.

Şimdi İçerik Danışmanı’ndasınız. Buradan ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Derecelendirmeler sekmesi: Dil, çıplaklık, seks ve şiddet için derecelendirmeyi ayarlayın.

Onaylanan siteler sekmesi: Sitenin derecelendirmesinden bağımsız olarak çocuklarınızın her zaman görmesini istediğiniz veya asla görmelerini istemediğiniz siteleri adlandırın.

Genel sekmesi: Derecelendirilmemiş sitelere çocuklarınızın erişmesine izin verin veya vermeyin. Parola oluştur ‘ büyük çocuklarda kullanmak için bu çok iyidir. Bir şifre koyarsınız, sonra eğer çocuğunuz görmek istediği bir sayfaya giderse, ama bu yasaklı bir siteyse, şifreyi girerek siteye izin verebilirsiniz. Siteye her zaman izin vermek ya da bir defalığına izin vermek seçeneklerine sahip olursunuz. Derecelendirme sistemine göz atın veya değiştirin.

2) Router’ınızın varsayılan ayarlarını değiştirin

Tamam, bu biraz ileri teknoloji ve zor gibi gelebilir, ama kulağa geldiğinden daha kolay, ve bunu yaptıktan sonra arkadaşlarınıza böbürlenebilirsiniz. Eğer evinizde yüksek hızda internet bağlantısı varsa, büyük ihtimalle bir router vardır (Netgear, Linksys, Beklin, vs). CD’yi ve yüklediğinizde yazdığınız bilgileri bulun. Internet Explorer’a bir IP adresi girip, kullanıcı adı ve şifreyi de girdikten sonra, bir arayüz karşınıza gelir. ‘Engellenen Siteler’ linkine tıklayın ve çocuğunuzun erişimine kapatmak istediğiniz siteleri girin. Lütfen şunu bilin ki, siteleri bu şekilde engellemek evdeki herkesin erişimini kapatır. Router’ınızın marka ve modeline bağlı olarak, evdeki belli bir bilgisayarın erişimine kapatma seçeneği olabilir.

3) Yazılım yükleyin

Çocuklarınızı nette sörf yaparken güvende tutmak için özel olarak tasarlanmış ticari yazılımlar mevcuttur. Eğer engellemek istediğiniz siteleri biliyorsanız, 2. seçenek sizin için mükemmeldir, ama genellikle çok geç olana kadar sitelerin adreslerini bilmezsiniz. Ek olarak, zaman değişti ve web siteleri ebeveynlerin endişelenmesini gerektiren tek şey değil. Sosyal web sitelerinin patlamasıyla (MySpace, Facebook, vs), kontrol etmek isteyebileceğiniz başka şeyler de var, anında haberleşme gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here