Marketlere Tanzim Ürün Satışı Başladı

0
92

Meyve ve sebzelerde yaşanan fahiş fiyatların düşmesi için alınan tedbirlerden biri olan tanzim satış noktalarına marketler de eklendi. Tarım Kredi kooperatifleri, başlangıcı patates ve soğanı marketlere sunarak yaptı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi), Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kurum olarak tanzim ürünlerinin marketlere satışına başladıklarını belirtti.

“TÜKETİCİYE PİYASANIN ALTINDA BİR BEDELLE SATILACAK”

Lojistiği kolay olduğu için satışlara ilk olarak patates ve soğandan başlandı. Bu iki ürün tanzim fiyatları olan 2 ira üzerinden marketlere sunuldu. Bu ürünler işletme mailiyetleri yansıtılarak tüketiciye satılacak. Buna rağmen fiyatlar piyasanın çok altında olması amaçlanıyor.

PATATES VE SOĞAN MARKETLERE SUNULUYOR

Uygulamanın fiyatlar ve aracılık sistemi üzerinde sağlayacağı katkılara işaret eden Poyraz, “Tarım Kredi olarak tanzim ürünlerinin marketlere satışına başladık. Bu konuda talep marketlerden geldi. Fiyatların artmasında en büyük etken olan aracılık sisteminin fiyatlar üzerinde oluşturduğu negatif etkiyi minimize etmeyi hedefliyoruz. İlk etapta lojistiği kolay olan patates ve soğanı marketlere sunuyoruz.” diye konuştu.

“2 LİRADAN SATTIK”

Poyraz, Tarım Kredi olarak, talep eden marketlere patates ve soğanı tanzim satış fiyatı olan 2 liradan satacaklarına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Burada lojistik ve diğer masraflar markete ait olacağı için onlar bir miktar masrafı bizim satış fiyatımızın üzerine ekleyecekler. Belediyeler kamu hizmeti gördüklerinden bazı maliyetlere katlanıyorlar ama marketler ticari işletme. Bu nedenle ürünlerin fiyatına belli bir miktar karlarını koymaları gerekebilir. Benim tahminim, bu ürünlerde marketlerin satış fiyatı her halükarda piyasa fiyatlarının çok çok altında bir rakama denk gelir.”

“TARIM KREDİ SATIŞ MAĞAZALARINI ARTIRABİLİR”

Tanzim satış noktalarının devam edip etmeyeceğinin seçimlerden sonra değerlendirileceğini vurgulayan Poyraz, aracılığı azaltacak bir sistem üzerinde çalışmalar yapılacağını dile getirdi. Poyraz, ulusal marketlere rakip olmayacak şekilde Tarım Kredi’nin satış mağazalarının sayısını da artırabileceklerini bildirdi.

“SOĞAN VE PATATESTEKİ ARZ SORUNU GEÇİCİ”

Her ülkede dönemsel olarak bazı gıda ürünlerinde sıkıntılar yaşanabildiğini anımsatan Poyraz, soğan ve patateste yaşanan arz sorunlarının geçici olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.ekopara.com/marketlere-tanzim-urun-satisi-basladi.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here