Oyun Amaçlı Yeni Bilgisayar Kurulumu ve Gerekli Ürünler

0
65

Oyun Amaçlı Yeni Bilgisayar :

Sıfırdan bir Oyun Amaçlı Yeni Bilgisayar toplamak ve kurmak için, hazır bir şekilde sunulan işlemciler, grafik kartları, bellekler, anakartlar ve solid-state sürücüler (SSD) gibi bileşenler, kolay kurulum ve yazılım yapılandırma özellikleriyle kullanıcıyı hiç uğraştırmıyor. Oyun tutkunlarının hazırladığı öğretici videolardan, en sevilen teknoloji sitelerinin sunduğu adım adım yönlendirmeli, metin şeklindeki kılavuzlara kadar sayısız kaynak elinizin altında. Hatta gereğinden çok bilgi olduğunu söyleyebiliriz! Araştırma yaparken son üç yıl içinde yayınlanan kaynakları izlediğinizden ya da okuduğunuzdan emin olun. Donanım ve çevre birimleri sürekli gelişiyor.

Oyun bilgisayarı kurarken ihtiyacınız olacak genel donanım bileşenleri şunları kapsıyor:

 • CPU/İşlemci
 • Anakart
 • Bellek (RAM)
 • Intel® Optane™ hafıza hızlandırıcı (isteğe bağlı)
 • Grafik işleme birimi (GPU), diğer adıyla grafik kartı
 • Depolama – SSD ve/veya HDD
 • Güç kaynağı birimi (PSU)
 • Sistem Soğutma – CPU Soğutma ve Kasa Hava Akışı
 • Kasa
 • Oyun çevre birimleri (klavyeler, fare, kulaklıklar)
 • PC Monitörü

Bütçe ve Oyun Bilgisayarını Yükseltme
Oyun bilgisayarınızın gücü, görünümü ve performansı, öncelikle bütçenize ve kişisel tercihinize bağlıdır. Aslına bakarsanız, tüm kararlarınızı belirleyeceği için öncelikle bütçenizi ele almalısınız. Özel bir sistem kurmak, raftan alacağınız hazır bir bilgisayardan daha aza mal olmayabilir, ancak donanımınızı indirimlerden ya da satıcıların web sitelerinden satın alarak tasarruf edebilirsiniz. Başka bir avantajı da sisteminizde hangi üreticinin parçalarını kullanacağınıza karar verebilmenizdir. Ayrıca kurma işini kendiniz üstleneceğiniz için kurulum maliyetlerinden de kurtulmuş olursunuz. Neyse ki piyasada çok geniş ürün seçenekleri mevcut ve bütçeniz kısıtlı olsa da bileşenlerin bir kısmını daha sonra yükseltebiliyorsunuz.

Daha yüksek performanslı bir CPU, GPU ya da donanıma yükseltmenin oyun bilgisayarınızın performansını artırmak için sunduğu avantajları küçümsemeyin. Bunu yaparsanız, gelecekte çok büyük geliştirme alanı sunan bir sisteme sahip olursunuz. Böylece yeni ve çok talepkâr bir oyun çıktığında, bilgisayarınız buna hazır olacaktır.

Bileşenler
Öyleyse şimdi her bir donanım parçasına ve oyun ihtiyaçlarınıza en uygun parçaları nasıl bulacağınıza bakalım. Araştırabildiğiniz kadar araştırın ki en azından hangi ürünlere bakacağınıza dair bir fikriniz olsun. Diğer oyuncular en sevdikleri bileşenleri internette paylaşmış veya hatta bir YouTube videosu yayınlamış olabilirler. En başından araştırma yapmanın karşılığını uzun vadede alacaksınız!

En azından donanımınızın uyumlu olduğundan ve birlikte çalışabildiğinden emin olmalısınız. Hızlı bir web araması yapmak ya da üreticinin web sitesine bakmak faydalı olabilir.

Merkezi İşlem Birimi (CPU)
Sistemin beyni olan CPU ile başlayalım. Saat hızları, çekirdek sayısı, megahertz, gigahertz hakkında birçok şey duyarsınız. Tüm bunlar CPU ile ilgilidir. Daha yüksek saat hızları, işlemcinin belirli bir sürede daha fazla hesaplama yapmasını mümkün kılar. Günümüzde çoğu CPU’da birden çok çekirdek bulunur. Daha fazla çekirdek, aynı anda daha çok görevi gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Aynı anda oyun oynamanızı, yayınlamanızı ve kaydetmenizi sağlayan bu özelliğe Son Derece Büyük Görevler adını veriyoruz.

 

Anakart
İşlemciye sistemin beyni dersek, anakartı da sinir sistemine benzetebiliriz. CPU talimatlar verir ve ardından oyun bilgisayarındaki grafik kartları, bellek, sabit sürücüler, optik sürücüler ve hatta kablosuz teknolojileri gibi diğer tüm temel bileşenlerle iletişime geçen anakart, CPU’nun verdiği görevlerin tamamlanmasını sağlar.

Uyumluluk gerekliliklerinden dolayı işlemci ve anakart birlikte seçilmelidir.

Grafikler
Entegre ve ayrı (“özel” olarak da bilinir) olmak üzere iki grafik türü mevcuttur. Intel® Iris® Plus grafikleri gibi entegre grafikler zamanla geliştiler. Intel, kısa süre önce AMD® Radeon™ grubu ile iş birliği yaparak, Radeon™ RX Vega M grafiklerine sahip 8. Nesil Intel® Core™ i5/i7 işlemcileri geliştirdi. Bu entegre çözüm, aşağıdakiler için ayrı grafik kartına benzer grafik performansı sunuyor:

 • HD/4K kalitesinde film izleme
 • Fotoğraf/video düzenleme
 • Günümüzün sevilen oyunlarında yüksek çerçeve hızlarından faydalanma

Buna karşın ‘ayrı grafikler’ (Nvidia ya da AMD’nin PCIe* grafik kartları), üst düzey ve talepkâr oyunlar oynayan oyun tutkunları ve en ileri düzey sanal gerçeklik çözümleri için olmazsa olmaz bir unsurdur. Bir grafik kartı, ikili verilerden oyunlarda gördüğünüz grafikleri oluşturmak üzere video sinyallerini dönüştüren ve karmaşık hesaplamaları yapan entegre bir grafik işleme birimi (GPU) içerir.

GPU için en iyi performans ölçütü çerçeve hızıdır. Çerçeve hızı, bir görüntünün hareketi ve devinimi üretmek için ekranda ne kadar hızlı yenilendiğini ve genel grafik kalitesini gösterir. Çerçeve hızı saniye başı çerçeve (FPS) ile ölçülür. Saniye başına çerçeve hızı ne kadar yüksekse, o kadar iyi bir oyun deneyimi elde edersiniz. Genellikle 60 FPS’nin altındaki bir hız, ciddi oyun tutkunlarını hayal kırıklığına uğratır. O yüzden bunu oyun tutkunları için taban değeri olarak düşünün. Öte yandan tutarlı ve kararlı 90 FPS hızla ile Sanal Gerçeklik oyunlarına hazırsınız demektir.

Seçeneklerinizi öğrenebileceğiniz onlarca hatta yüzlerce bilgisayar teknolojisi incelemesi ve karşılaştırma test web sitesi mevcuttur. Ürünleri FPS değerine göre ya da SİZİN için en önemli oyunlara/uygulamalara yönelik diğer ölçütlere göre karşılaştırmak için bu sitelere bakabilirsiniz. Grafik kartlarının ve GPU’ların anakart, güç kaynağı birimi (PSU), bellek ve CPU dahil olmak üzere diğer donanımlarla birlikte çalışması gerektiğini unutmayın. Ayrıca seçtiğiniz grafik kartının anakartınıza kurulabildiğinden emin olun.

Bellek/RAM
RAM, yani rastgele erişimli bellek, oyun bilgisayarınızın dosyalara hızlı erişmesine ve birden çok yönergeyi gecikme olmadan aynı anda çalıştırmasına yardımcı olur. Sisteminizin RAM’e erişmesi gereken her yazılım için yeterince RAM miktarına sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Bütçeniz sınırlıysa, HDD sürücülü bir sisteme Intel® Optane™ hafıza eklemek harika bir seçenek olacaktır. Bu teknoloji, sisteminizi hızlandırmak için harika bir yoldur! 8 GB RAM iyi sonuç verecektir, ancak üst düzey oyun tutkunları sistemlerinde en az 16 GB RAM kullanır. Sistemler, anakart yapılandırmasına bağlı olarak genellikle 64 GB’ye kadar RAM’i destekler. Intel’in X299 platformu, 128 GB’ye kadar RAM’i destekler!

İşletim Sistemi (OS)
Kendi oyun bilgisayarınızı kurarken, işletim sistemini de seçersiniz. Oyunlar dışında hangi programları ve uygulamaları çalıştıracağınızı düşünün ve seçtiğiniz işletim sisteminin bunların tümüyle iyi çalışacağından emin olun. En çok Windows* 10, Linux* ve Mac* OS kullanılsa da başka seçenekler de mevcuttur.

Depolama: Solid-State Sürücü (SSD) ya da Sabit Disk Sürücü (HDD)
Daha sonra SSD, HDD ya da her ikisini birden kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Çoğu kullanıcı, yüksek performanslı bir oyun bilgisayarının çok hızlı oyun yükleme süreleri ve neredeyse anlık yanıt hızı için bir SSD gerektirdiğini düşünür.

Modern SSD’lerde SATA ya da Non-Volatile Memory Express* (NVMe*) olmak üzere iki protokol bulunur. SATA, sağlam performans sunan daha eski bir protokoldür. Daha yeni olan NVMe ise daha yüksek bant genişliği için PCI Express* şeritlerini kullanır. NVMe’nin gecikme süresi SATA’dan daha düşüktür ve bu sayede daha hızlı yanıt verir. Intel’in en iyi NVMe SSD’si olan 900p, ardışık olarak 2500MB/sn hıza kadar okuma yapabilirken, SATA SSD’ler en fazla 560MB/sn hıza ulaşır.

Daha düşük kapasiteli bir SSD ile sabit sürücünün birlikte kullanılması, her ikisinin en iyi özelliklerinden faydalanmayı sağlayan yaygın bir kombinasyondur. Böylece hızlı yükleme süreleri, uygun maliyet ve depolama kapasitesini bir arada elde edersiniz. Doğru modeli ya da modelleri seçmek üzere, oynamak istediğiniz oyunlar için ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olacağını kontrol edin ve oyunlar, dosyalar, müzik ve videolar gibi içeriklerden ne kadar depolayabileceğinizi düşünün.

Güç Kaynağı Birimi (PSU)
Kıdemli oyuncular, güç kaynağının önemini küçümsememeniz gerektiği konusunda bizimle aynı fikirde olmalı! Buradan tasarruf etmeye çalışmak iyi bir fikir değil. PSU’nuzun kalitesi önem taşır. Araştırmanızı yapın ve seçtiğiniz PSU’nun diğer bileşenlerin yükünün üstesinden gelebileceğinden emin olun. İyi bir garanti sunan güvenilir markalardan satın almanız bileşenlerinizin güvenliğini sağlar!

Soğutma
Üst düzey bir bilgisayar ya da oyun sistemi çok fazla ısı üretir. Bazı CPU’lar kutudan soğutucu fanlarla birlikte çıkarken bazılarında bu fanlar yoktur. Bu durumda bir üçüncü taraf soğutma çözümü satın almanız gerekir. Grafik kartları genellikle ısının bir kısmını dağıtmak üzere entegre fanlarla birlikte satılır. Ayrıca, artık bilgisayar kasaları da genellikle kurulu giriş ve çıkış fanlarıyla gelir. Bu normal bir bilgisayar için yeterli olsa da CPU’nuzda hız aşırtmak ve oyun deneyiminizi üst düzeye taşımak istiyorsanız, bir soğutma sisteminize ihtiyacınız olur.

Temel olarak hava ya da sıvı ile soğutma olmak üzere iki seçenek vardır. Hava ile soğutma sistemi, genellikle daha uygun maliyetli ve yeni başlayanlar için eklemesi daha kolay bir seçenektir. Ancak sıvı ile soğutma sistemi daha pahalı olabilmesine rağmen daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca bu sistemleri kurması kolay olmayabilir. Bunun yanı sıra, kasanızda fanlar ya da tüpler için ne kadar yer olduğunu da düşünün. Burada da kararınızı CPU tercihiniz belirleyecektir.

Kasa
Kasalar, sisteminizi tam olarak kişiselleştirebilmeniz için çeşitli stil, boyut ve yapılandırma seçenekleri sunduğu için önemli bir karardır. Kasanıza sağlam bir yatırım yaparsanız, aynı kasayı birkaç kurulum ve yükseltme için kullanabilirsiniz.

Kasanızı seçerken birçok konuyu göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle bileşenlerinizi düşünün. Kasaya sığacaklar mı? Daha fazla sürücü ya da yükseltme için alanınız var mı? Soğutma sistemi ya da ekstra fan eklemek istiyor musunuz?

Kablo yönetimi nasıl olacak? Sürücülere nasıl erişeceksiniz? Yeni bilgisayar kasanızı seçerken bunları göz önünde bulundurmanız ve anakartınızla uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir.

 

Oyun Çevre Birimleri
Çevre birimleri satın alınırken temel faktör kişisel tercihtir. Bu nedenle bir karar vermeden önce bulunduğunuz bölgedeki perakende mağazalarına giderek çeşitli modellerin rahatlığını test etmenizi tavsiye ederiz. Oyun çevre birimlerinde, yazılım özelleştirme için ekstra tuşlar/düğmeler ve hatta renkli arka ışık aydınlatması bulunur.

Hepsini Bir Araya Getirme
Oyun bilgisayarınızın tüm bileşenlerini topladığınızda kurulum zamanı geldi demektir. Bu parçaları nasıl ve hangi sırayla kuracağınız size kalmış. Bileşenlerinizi ve uyumluluklarını araştırmaya yeterince zaman ayırdıysanız, oyun bilgisayarınızı kolaylıkla kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here