USB Bellek Yazma Koruma Hatası Çözümü

1
34

USB Bellek Yazma Koruma Hatası , USB kullanıcıları için en sık görülen hatalardan biridir. İşinizi bitirip, hazırladığınız dosyayı atmak üzere USB diskinizi bilgisayarınıza yaktığınızda “Disk yazma korumalıdır” mesajını almak, insanı çileden çıkarabilir. Peki bu sorunu çözmek için ne yapmalısınız?

1- Virüs Taması Yapın

USB sürücünüzü bilgisayarınıza her  taktığınızda, otomatik olarak virüs taraması gerçekleştirmelisiniz. Virüsler genellikle diskinizi doldurup yazma-koruma hatası verdirme eğilimindedirler.

2- Yazma Koruma Düğmesini Kontrol Edin

Bazı USB sürücüler, fiziksel olarak yazmaya karşı kilitlenmelidirler. Bu nedenle fiziksel kilidinin olup olmadığını, varsa kilidin kapalı olduğunu kontrol ediniz.

usb disk write ile ilgili görsel sonucu

3- Doluluğunu Kontrol Edin

Eğer USB sürücünüz tamamen dolu ise, yazma koruma hatası almanız da olasıdır. “Bilgisayarım”daki USB kısayoluna sağ tuşla tıklayıp “özellikler”e gelin. “Genel” sekmesinde diskinizin ne kadar dolu olduğunu göreceksiniz.

4- Dosyalarınızı Kontrol Edin

USB diske kopyalamak istediğiniz dosyalarda da hata olabilir. Bu nedenle yazılamayan dosyanın üzerine sağ tuş yaparak “özellikler”ine bakın. Burada eğer “salt okunur” tiki varsa kaldırın. Tekrar kopyalamayı deneyin.

5- Diskpart Komutu

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramıyorsa, iş başa düştü demektir. Başlat çubuğuna “Komut satırı” yazın ve çıkan kısayolun üzerine sağ tuş ile tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” deyin ve “Tamam”a basın. Sonrasında “diskpart” yazarak “enter”a basın. Devam olarak “list disk” yazarak “enter”a tekrar basın. Çıkan listede hangisi USB diskiniz ise “Select disk” yazarak yanına disk numarasını yazın ve tekrar “enter”a basın. Disk seçildikten sonra “attributes disk clear readonly” yazın ve “enter”a basın. Diskiniz temizlenmiş olacaktır.

6- Registry İşlemleri

Eğer yukarıdakiler de işe yaramadıysa, sizler için kalan iki çözümden biri de “Kayıt defteri”ne gitmenizdir. “Pencere Tuşu + R”ye basın ve “regedit” yazıp “enter”layın. Soldaki menüden “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies”e gelmelisiniz. Eğer bulabilirseniz “WriteProtect” anahtar isimli kısma çift tıklayın. Edit DWORD(32-bit) Value kutusu açılacaktır. Burada “0” ve “1” değerlerinden birisi yazılı olacak. Hangisi yazılı ise bunu silin ve tam tersi değeri girin. Sonuç olarak USB’niz kullanıma hazır olacak. Fakat “Registry” kısmının değerlerini değiştirmek biraz sakıncalıdır. Bilgisayarınız bile çökebilir. Bu nedenle teknik bilginiz yoksa, bu kısmı kurcalamamanızı tavsiye ederiz.

7- Format Atın

Eğer hiçbir çözüm işinize yaramadıysa, format atın. Tüm dosyalarınızın silineceğini unutmayın.

Kaynak :http://www.makeuseof.com/tag/how-to-fix-write-protection-errors-on-a-usb-stick/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here