Yeni Akıllı Telefon İşletim Sistemi: /e/

0
27

Gizliliğe önem veren yeni akıllı işletim sistemi, /e/ teknolojiye yön verecek.

Kişisel verilerimizi kimlerin, nasıl kullandığı hakkında pek bilgimizin olmaması, herkes için büyük bir sorun. Eğer siz de Android işletim sisteminin, verilerinize erişme isteğinden sıkıldıysanız, /e/ tam da size göre.

Yapılan yeni bir duyuruyla, desteklenen cihaz sayısı arttırıldı. Artık Google Pixel XL, OnePlus 5T ve birçok Xiaomi telefonu /e/ yi kullanabilecek.
akılı telefon ile ilgili görsel sonucu

/e/, LineageOS ismi verilen bir işletim sisteminden, Android kullanıcıları için özel bir ROM olarak sunuluyor. İşletim sistemi kişisel verilerinize saygı duyduğundan, ROM da Google’a veri aktaran herhangi bir yazılım içermiyor.

/e/ için uygulamaları, halihazırda yüklü gelen MicroG’den indirebilirsiniz. Ayrıca bir not olarak belirtelim, MicroG, Google Hizmetlerine ihtiyaç duymadan telefonunuzda uygulamaları çalıştırabildiğiniz bir açık kaynak kod projesidir.

Gizlilik ve veri koruması dışında /e/, ([email protected]) şeklinde alabileceğiniz kullanıcı kimlikleri ile e-posta, takvim gibi birkaç çevrimiçi hizmet sunuyor.

Porjenin sahibi şirket, Ocak 2019’dan itibaren /e/ ile çalışan telefonlar satışa çıkarmayı planlıyor. /e/ hakkında daha detaylı bilgiye resmi sitesinden Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here